Μια μέρα με τους συντηρητές του Μουσείου

Την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου  2017  οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ΄ και  Δ΄ τάξεων του Σχολείου μας παρακολούθησαν το πρόγραμμα  «Μια μέρα με τους συντηρητές του Μουσείου»   στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες αρχικά ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη του προγράμματος για τις εργασίες   συντήρησης σε αντικείμενα από κεραμικό, μέταλλο, λίθο κ.ά. που φτάνουν  στα εργαστήρια από ανασκαφικές έρευνες,  καθώς και για τα μέσα (εργαλεία, υλικά) που χρησιμοποιούν σ? αυτές τις εργασίες.

Στη συνέχεια εργάστηκαν σε ομάδες  προσπαθώντας να αναδομήσουν ένα σπασμένο αγγείο, σύμφωνα με αυτά που έμαθαν κατά την ενημέρωση.

Τέλος, χρωμάτισαν  ένα εκμαγείο με το σήμα του Μουσείου.

Ήταν ένα αξιόλογο πρόγραμμα, που τα παιδιά το χάρηκαν και το παρακολούθησαν με  προσοχή και ενδιαφέρον.

DSC06471 DSC06472 DSC06478 DSC06479 DSC06480DSC06482 DSC06481DSC06466DSC06465

This entry was posted in Γ΄ τάξη σχολ. έτος 2016-17, Δ΄ τάξη σχολ. έτος 2016-17. Bookmark the permalink.