Σχεδιάζοντας ρομπότ στο Kolourpaint – Β΄ τάξη (2019-2020) – Τ.Π.Ε.

Οι μαθητές της Β1 και Β2 τάξης του 19ου Δ.Σ. Ιωαννίνων, στα πλαίσια της Ενότητας «Γνωρίζω, δημιουργώ και εκφράζομαι με τις ΤΠΕ» και συγκεκριμένα στην υποενότητα «Δημιουργώ και εκφράζομαι με τη Ζωγραφική», σχεδίασαν στο λογισμικό ζωγραφικής Kolourpaint – Ubuntu Linux ένα ρομπότ. Σκοπός της δραστηριότητας αυτής ήταν οι μαθητές  να εξοικειωθούν με την χρήση των γεωμετρικών σχημάτων (τετράγωνα, κύκλους, γραμμές) και να δημιουργήσουν μια ζωγραφική σύνθεση.

Τμήμα Β1

Τμήμα Β2

η εκπαιδευτικός Πληροφορικής του σχολείου Σπυρονίκου Αικατερίνη ΠΕ86
This entry was posted in Β΄τάξη σχολ. έτος 2019-20, Τ.Π.Ε.. Bookmark the permalink.