Πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής – οδικής ασφάλειας για τους/τις μαθητές/τριες της Α΄ τάξης

Την Τρίτη, 24 Οκτωβρίου 2024, η Α΄ τάξη του Σχολείου μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό, βιωματικό πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής – Οδικής Ασφάλειας που πραγματοποίησε το Τμήμα Τροχαίας Ιωαννίνων σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» με τίτλο «Αστεράκια σε κίνηση – Moving Stars».

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα, μέσα από παιγνιώδεις και βιωματικές δραστηριότητες γνώρισαν βασικούς κανόνες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και τρόπους, ώστε να κυκλοφορούν με ασφάλεια. Η Δράση τελούσε υπό την αιγίδα του Δήμου Ιωαννιτών και πραγματοποιήθηκε σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο κλειστό Γήπεδο Καλαθοσφαίρισης Π.Ε.Α.Κ.Ι. στη Λιμνοπούλα.