ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ στην Α΄ ΤΑΞΗ για το Σχολ. Έτος 2024 – 25

Αγαπητοί γονείς / κηδεμόνες,
Οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024–25 θα πραγματοποιηθούν από την Παρασκευή, 1 Μαρτίου 2024 μέχρι και την Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2024.
Στην Α΄ τάξη, για το Σχολικό έτος 2024 – 25, εγγράφονται τα παιδιά που έχουν γεννηθεί από 01-01-2018 έως και 31-12-2018.
 ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 (α) του άρθρου 7, του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109Α), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (ΦΕΚ 25Α).
 Α. ΑΙΤΗΣΗ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ-ΔΗΛΩΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΗΣ-ΣΤΟ-19o-ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Β. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (δεν απαιτείται προσκόμιση, αναζητείται από το Σχολείο)
Γ. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του/της μαθητή/τριας ή άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών
Δ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας (ΑΔΥΜ).
Ε. Αποδεικτικό στοιχείο κατοικίας (τίτλος ιδιοκτησίας ή μισθωτήριο συμβόλαιο ή εκκαθαριστικό εφορίας Ε1 και λογαριασμός ΔΕΚΟ). Αν δεν υπάρχει κάτι από τα παραπάνω, τότε απαιτείται να προσκομιστούν δύο (2) λογαριασμοί ΔΕΚΟ (π.χ. τηλεφώνου και παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας)
ΣΤ. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου.
  1. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού Φοίτησης», το Νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης», η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας για την εγγραφή του στο Δημοτικό. Η Βεβαίωση Φοίτησης δύναται να εκδίδεται και ηλεκτρονικά μέσω της ΕΨΠ (gov.gr) (KYA με αρ. 520/2024 (ΦΕΚ 658 Β’).
  2. Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο Νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2024) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο εγγραφής του μαθητή.
 ΟΛΟΗΜΕΡΟ
Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους, χωρίς προϋποθέσεις. Για τη σχετική αίτηση πατήστε ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ.
 Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται καθημερινά, από Δευτέρα έως και Παρασκευή, από 08:30 – 09:30 π.μ. Σε περίπτωση αδυναμίας προσέλευσης  στις παραπάνω ώρες, παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Σχολείο στο τηλ. 2651 046385.
Τέλος, σας επισημαίνουμε ότι στην Α’ Τάξη του 19ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων θα φοιτήσουν μαθητές/τριες που κατοικούν εντός των εντός των ορίων της σχολικής περιφέρειας και που ορίζονται από τις οδούς, όπως φαίνονται εδώ.
Η Διευθύντρια του Σχολείου
Αικατερίνη Μάκη