Φτιάχνοντας τη διατροφική πυραμίδα… Νοέμβριος 2013

Κατασκευάζοντας τη διατροφική πυραμίδα

Στην Ευέλικτη Ζώνη κάνουμε για τη διατροφή. Μαθαίνουμε ποιες τροφές είναι υγιεινές. Η καλύτερη έκπληξη ήταν όταν φτιάξαμε την πυραμίδα.                                            Συγκεντρώσαμε φωτογραφίες από τρόφιμα. Κάτω κάτω αρχίσαμε με τα δημητριακά. Μετά βάλαμε τα φρούτα και τα λαχανικά. Ακολούθησαν τα κρεατικά, τα ψάρια και τα γαλακτοκομικά. Τελευταία βάλαμε τα γλυκά και τα λίπη.                                                           Η χαρά μας  ήταν μεγάλη. Μας άρεσε η συνεργασία μας. Άλλος κολλούσε, άλλος έκοβε, άλλος γελούσε..                                                                                                                             Η πυραμίδα μας έγινε τέλεια. Πολύχρωμη, νόστιμη, υγιεινή μυρωδάτη και λαχταριστή!

Ομάδα: » Οι ατρόμητοι»

IMG_20131128_122107

IMG_20131128_122047

IMG_20131128_121835

IMG_20140127_084327

This entry was posted in Β΄ τάξη σχολ. έτος 2013-14. Bookmark the permalink.