Επίσκεψη στη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη 18/2/2016

Στις 18/2/2016 οι μαθητές των Γ και Δ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων. Ο σκοπός της επίσκεψης ήταν διπλός: αφενός να περιηγηθούμε στο χώρο της βιβλιοθήκης και συγκεκριμένα στο παιδικό τμήμα και  αφετέρου να παρακολουθήσουμε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Ξεκινήσαμε, λοιπόν, από το παιδικό αναγνωστήριο. Αναζητήσαμε βιβλία, τα διαβάσαμε και ζωγραφίσαμε σκέψεις, εικόνες και συναισθήματα που μας γεννιούνται όταν ακούμε τη λέξη «βιβλιοθήκη».

716715717719718720

Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα » Από τις πινακίδες της Γραμμικής γραφής στα tablets», όπου παρουστηκε διαδραστικά η ιστορία της γραφής και του βιβλίου, από τις πήλινες πινακίδες της Προϊστορίας στις σύγχρονες πινακίδες tablets.Το πρόγραμμα περιελάμβανε προβολή της χρονογραμμής της ιστορίας της γραφής και έτσι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν ευχάριστα στο χρόνο και στους τόπους/πολιτισμούς, όπου πρωτοχρησιμοποιήθηκαν  τα είδη και τα υλικά γραφής.

700

Επίσης, οι μαθητές  γνώρισαν για τον τρόπο συντήρησης των βιβλίων.

710706709

Τέλος, οι μαθητές με βιωματικό τρόπο ήρθαν σε επαφή με τη Γλώσσα των Μυκηναίων, έκαναν τη δική τους αποκρυπτογράφηση και έφτιαξαν το δικό τους δίσκο της Φαιστού.

702704703705713714

Άλλη μια ωραία εμπειρία !!!

This entry was posted in Γ΄ Τάξη σχολ. έτος 2015-16, Δ΄ Τάξη σχολ. έτος 2015-16. Bookmark the permalink.