Επίσκεψη στο Αρχοντικό Πυρσινέλλα 1/12/2016

1η του Δεκέμβρη και οι χριστουγεννιάτικες δράσεις ξεκίνησαν! Η Έ τάξη του σχολείου μας θα ανάψει το πρώτο αστέρι του χριστουγεννιάτικου δέντρου στο αρχοντικό Πυρσινέλλα. Τι τιμή!

Δεν πήγαμε όμως εκεί με άδεια τα χέρια. Φροντίσαμε να ετοιμάσουμε ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι, το οποίο ηχογραφήθηκε στο χώρο του αρχοντικού. Το παραμύθι θα ακουστεί από το Δημοτικό  ραδιόφωνο.

021

Στη συνέχεια οι μαθητές έγραψαν ευχές  για το νέο έτος σε αστέρια που τους δόθηκαν και με αυτά στόλισαν τα κλαδιά ενός δέντρου.

043028040029

Έπειτα ανάψαμε το πρώτο αστέρι του δέντρου.

019035039

Τέλος, σειρά είχαν οι φωτογραφίες στους καρυοθραύστες που διακοσμούσαν τον εξωτερικό χώρο του αρχοντικού και μια αναμνηστική φωτογραφία της τάξης στην είσοδο του αρχοντικού.

060

054

This entry was posted in Ε΄ τάξη σχολ. έτος 2016-17, Χωρίς κατηγορία. Bookmark the permalink.