Επίσκεψη Γ΄ τάξης στο Αρχαιολογικό Μουσείο και στο Κάστρο. 17/5/19

«Την Παρασκευή πήγαμε  στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Μου άρεσε πολύ το πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε. Μετά πήγαμε στο κάστρο και καθίσαμε στην καφετέρια, παίξαμε κυνηγητό και είδαμε το τζαμί. Περάσαμε τέλεια και θέλω να ξαναπάω.»(Β.Μ.)

«Μου άρεσε το σκετσάκι που κάναμε στο μουσείο. Επίσης το παγωτό στο κάστρο. Εκεί παίξαμε μπάλα στο χορτάρι. Είδαμε και τον  κυκλικό  πύργο και την εκκλησία .»(Σ.Μ.)

«Στο μουσείο είδαμε ωραία εκθέματα για πολλή ώρα και μας έκαναν διάφορες ερωτήσεις. Μετά πήγαμε στο κάστρο και παίξαμε, αλλά είχε πολύ κόσμο.Ελπίζω να ξαναπάμε μια τέτοια εκδρομή, γιατί μου άρεσε πολύ»(Ε.Τ.)

IMG-4caf804ed6b7947479c5dd26934fca74-V IMG-bf78e2914ce93050392718c03800b056-V IMG-378edf972c38ed2a5c2336bcf56426c4-V

«Την Παρασκευή πήγα στο αρχαιολογικό μουσείο και παρακολούθησα το πρόγραμμα Θεοί και Ήρωες. Έμαθα πως ο Αχιλλέας είναι προγονός μας και πως ο Δίας ζούσε μέσα στην ιερή βελανιδιά. Μετά πήγαμε στο κάστρο, όπου περάσαμε τέλεια»(Ι.Ε.)

«Μου άρεσε που έμαθα ότι είναι  πρόγονός μας ο Αχιλλέας. Το πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε λεγόταν Θεοί και Ήρωες και ήταν πολύ ενδιαφέρον.»(Θ.Μ.)

«Στο αρχαιολογικό μουσείο κάναμε για τον Τρωικό πόλεμο. Όταν φύγαμε, πήγαμε στο κάστρο για φαγητό και στη συνέχεια παίξαμε.»(Σ.Κ.)

«Παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα Θεοί και Ήρωες. Στο κάστρο μου άρεσε το τζαμί στο Ιτς Καλέ»(Κ.Σ.)

«Πήγαμε στο αρχαιολογικό μουσείο και παρακολουθήσαμε ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα για τους αρχαίους θεούς και ήρωες. Μετά πήγαμε στο κάστρο και είδαμε το τζαμί.»(Α.Τ.)

«Μου άρεσε πολύ το πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε στο μουσείο»(Ε.Π.)

«Στο κάστρο περπατήσαμε στα δρομάκια τα πέτρινα. Φάγαμε, παίξαμε και μετά φύγαμε. Ήταν μια πανέμορφη εκδρομή!»(Ζ.Μ.)

«Μου άρεσε που ήμουν ο Δίας στο σκετσάκι. Στο κάστρο φάγαμε παγωτό και μια γάτα τρόμαξε τον συμμαθητή μου!»(Χ.Ζ.)

«Πιο πολύ μου άρεσε στο κάστρο»(Ν.Β.)

IMG-d1c8e60a85e99b5de59113301e142651-V IMG-1295c57478b060dcfc9406b1360e7045-V

«Το πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε λεγόταν Θεοί και Ήρωες. Έμαθα ότι είμαι απόγονος του Αχιλλέα.»(Ν.Σ.)

«Το ξέρατε ότι ο Αχιλλέας ήταν προγονός μας; Εγώ όχι, αλλά το έμαθα στο αρχαιολογικό μουσείο που επισκεφθήκαμε με την κυρία μας.»(Μ.Κ.)

«Πήγαμε επίσκεψη στο μουσείο και παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΗΡΩΕΣ»(Α.Τ.)

«Στην εκδρομή της Παρασκευής πήγαμε στο μουσείο και παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα Θεοί και Ήρωες. “Ηταν τέλεια!»(Β.Μ.)

This entry was posted in Γ΄ τάξη σχολ. έτος 2018-19. Bookmark the permalink.